reklama

Mestská symbolika v Monografii Bánoviec

Článok venovaný v súčasnosti základnému prameňu štúdia histórie mesta Bánovce nad Bebravou a jeho vzťahu k mestskej symbolike. (Pozn.: článok bol pôvodne publikovaný v regionálnych internetových novinách Populi Vox.)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Na našej ceste za vyjasnenímsituácie ohľadom bánovskej mestskej symboliky budeme pokračovať krátkympozastavením nad dielom Bánovce nad Bebravou 1232-2002, známym podnázvom Monografia Bánoviec (ďalej len Monografia) [1] . Toto dielo možnov súčasnosti považovať za základné pre každého, kto chce v širšíchsúvislostiach načrieť do histórie mesta. Z neho budú čerpať poznatkyobčania a z neho budú vychádzať výskumy bádateľov v nasledujúcichdesaťročiach. Aj ten náš sme začali práve štúdiom materiálupublikovaného v tejto knihe.

Akosa neskôr ukázalo, práve vo vzťahu k študovanej problematike obsahujedielo viacero nepresných a mylných informácií. Považujeme preto zapovinnosť upozorniť na ne, aby nezviedli budúcich bádateľov knesprávnym záverom.

Heraldické symboly mesta Bánovce nad Bebravou

Mestskej symbolike je venovaná najmä kapitola PhDr. Ladislava Vrteľa 'Heraldické symboly mesta Bánovce nad Bebravou' [2].Prvá časť textu je rekapituláciou vývoja heraldických symbolov v meste,zrekonštruovaného na základe obsahu pečatí používaných v mestskejadministratíve. Druhá časť hovorí o vzniku sfarbenia erbu s tromaružami (červená, zelená a strieborná – biela) a jeho kodifikácii akooficiálneho mestského symbolu v sedemdesiatych rokoch dvadsiatehostoročia. Tretia časť je venovaná zmene mestskej symboliky (erbu ajfarieb) z roku 1997. V závere sú potom popísané všetky mestské symboly(samozrejme aktuálne v roku 2002). S publikovaním celého textu naPopuliVox sa nám zatiaľ nepodarilo získať autorov súhlas (presnejšie,na náš e-mail s prosbou zrejme kvôli pracovnej vyťaženosti zatiaľneodpovedal). Záujemcovia si však text, ilustrovaný niekoľkýmiobrázkami, môžu prečítať v Monografii. Samozrejme, k textu by dnes bolopotrebné pripojiť nový odstavec, týkajúci sa opätovnej zmeny symbolov zroku 2007. Snáď sa tak udeje v prípadnom novom vydaní publikácie.

Autor v texte objektívne zapracoval závery z diskusie s Prof. J.Novákom, ktorú sme Vám celú priniesli na stránkach PopuliVox. Text jeteda zhrnutím posledných výsledkov vedeckého bádania v oblastibánovskej mestskej symboliky do roku 2002. Textu samotnému nemožno ničvytknúť. Niečo podstatné ale možno vytknúť metodickej stránke celéhobádania. Je to fakt, že pri rozhodovaní o mestskej symbolike v roku1997 sa nešlo pri hľadaní novej farebnosti bánovského erbu hlbšie aokrem pečatí sa neprehodnotili tiež pramene, ktoré sme zhrnuli v našomčlánku 'Zlaté ruže v modrom poli v symbolike Bánoviec' [3]. Tento nedostatok je potrebné napraviť a posunúť výskum o krok ďalej.

Mestská symbolika na iných miestach Monografie

Zmienky o mestskej symbolike sa nachádzajú aj v kapitole 'Historický vývoj Bánoviec v období feudalizmu do roku 1848'. Jej autorom je PhDr. M. Šišmiš. V podkapitole 'Mestské právo' symbolom venuje text: 'MestoBánovce disponovalo právom mať a používať svoj erb, mať svoju pečať,ktorou pečatili listiny a iné dokumenty – produkt mestskej kancelárie.Prvý raz sa stretávame s použitím bánovského mestského erbu vo formepečate v roku 1540. Vyskytuje sa vo fragmentárnom stave nakúpno-predajnej zmluve medzi Katarínou Hrežďovskou a bratmiWindfankovcami. Pôvodnú symboliku Bánoviec tvorili tri červené(heraldické) ruže v striebornom gotickom štíte' [4]. Text obsahuje mylnú informáciu. V prvom rade nie je jasné, čo bolo obsahom štítu bánovskej mestskej gotickej pečate [5]. Úplne scestné je tvrdenie, že 'Pôvodnú symboliku Bánoviec tvorili tri červené (heraldické) ruže v striebornom gotickom štíte'.Žiadna z bánovských pečatí neobsahuje symbol vyplnený šrafovaním, ktorésa používa na vyjadrenie jeho farieb. Iné pramene, ktoré by dokladalipoužitie erbu v Bánovciach pred rokom 1880, zatiaľ nie sú známe. V užspomenutom článku 'Zlaté ruže v modrom poli v symbolike Bánoviec' uvádzame stručnú históriu vzniku a vývoja zafarbenia erbu s troma ružami (preberáme ju od iných autorov [6]).O autorom spomenutom zafarbení symbolov nemôže byť pri súčasnom stavepoznania v oblasti bánovskej mestskej symboliky pred rokom 1880 anireči.

Ďalšia nepresnosť sa nachádza v titulku k obrázku na str. 57 [7] (obrázok aj s titulkom preberáme, pozri obr. 1). Titulok chybne obsahuje text 'Prsteňová pečať richtára Bánoviec (1617, 1784, 1831)'.Jedná sa pritom o tri bánovské pečate (resp. pečate použité vadministratíve mesta), použité po poradí zľava doprava v rokoch 1831,1784 (vyskytuje sa v rokoch 1609-1784) a 1617, prsteňová je len prvá znich. Máme tiež dojem, že autor mal pôvodne v úmysle pečate zobraziť vopačnom poradí (od najstaršej po najmladšiu).

Obrázok 1

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu



Mestským symbolom v súvislosti s ich použitím na pečatiach sa ešte venuje kapitola 'Bánovce a ich okolie v rokoch 1848-1914' autora PhDr. M. R. Zemene (konkrétne podkapitola 'Politickosprávny a stavebný vývoj'). V údajoch použitých v tejto kapitole sme nepresnosť neodhalili.

Záver

V Monografii chceme po osobných skúsenostiach poukázať ešte na jedennedostatok. Tým je slabá práca s prameňmi, z ktorých sú čerpanéobrázky. Ku škode bádateľov neexistuje register ilustrácií s uvedenímzdroja. Ich dohľadávanie tak bude v budúcnosti zbytočne prácne akomplikované.

Je možné, že obdobné nedostatky, ako smeodhalili, zasahujú aj do iných oblastí, než mestskej symboliky. Veríme,že bádatelia, ktorí na ne pri svojej práci narazia, na ne poukážu a priprípadnom opätovnom vydaní budú opravené.

Monografia jenesporne významné a dôležité dielo. Žiaľ, popísané nedostatky čiastočneznižujú jeho kvalitu a dôveryhodnosť. Našim úmyslom nie je kritika zakaždú cenu. Na nedostatky sme poukázali preto, aby nezviedli iných (akosme uviedli už v úvode), prípadne aby mohli byť v budúcnostiodstránené.

Poznámky

[1] ŠIŠMIŠ, M. a kol.: Bánovce nad Bebravou 1232-2002 (ďalej len Monografia). Osveta Martin, 2002, str. 347
[2] Monografia, str. 425-428
[3] KRÁLIK, M.: Zlaté ruže v modrom poli v symbolike Bánoviec. PopuliVox, marec 2008 ( http://populivox.sk/index.php?page=clanok&id=1042)
[4] Monografia, str. 59
[5] VRTEĽ, L.: Rozhodne budúcnosť? Verejná správa 11/98, s. 23. (na PopuliVox http://populivox.sk/index.php?page=clanok&id=887)
[6] NOVÁK, J.: O erbe Bánoviec nad Bebravou a nielen o ňom (K metodike v Heraldike). Slovenská archivistika 2/98 (na PopuliVox http://www.populivox.sk/index.php?page=clanok&id=908) a tiež VRTEĽ, L.: Bánovce nad Bebravou - Symboly mesta. 1996 (na PopuliVox http://www.populivox.sk/index.php?page=clanok&id=876)
[7] Monografia, str. 57 (obrázok)

Vytvorené: apríl 2008

Martin Králik

Martin Králik

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Absolvoval FMFI UK. Žije a pracuje zväčša v Bánovciach nad Bebravou, Bratislave a Prahe.Kontakt: kralikm[zav]pobox(bod)skZobrazovanie reklamných bannerov na týchto stránkach je vecou prevádzkovateľa.Autor blogu sa od ich obsahu dištancuje. Zoznam autorových rubrík:  Bánovce nad BebravouOchrana súkromiaAplikovanie IT do životaKultúraŠportCestovanie

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu